مجله خبری

حل مشکل کنکور با نگاه عمیق‌تر

محسن حاجی میرزایی در چهاردهمین نشست از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی هفته که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌ و پرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفتگو بر محور تحول و با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اعضای شورای معاونان، مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و روسای 760 منطقه آموزش‌وپرورش کشور […]

محسن حاجی میرزایی در چهاردهمین نشست از سلسله نشست‌های گفت‌وگوی هفته که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌ و پرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفتگو بر محور تحول و با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اعضای شورای معاونان، مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و روسای 760 منطقه آموزش‌وپرورش کشور به‌صورت ویدئوکنفرانس و از طریق شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد) برگزار شد، اظهار کرد: تعلیم و تربیت یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های یک جامعه برای ساختن آینده، پرورش آدم‌هایی مسئولیت‌پذیر و توانمند برای تعالی و پیشرفت فرد و جامعه است.

وزیر آموزش‌وپرورش سرمایه اجتماعی را از مهمترین سرمایه های هر جامعه دانست و گفت: سرمایه اجتماعی به معنای نحوه، کیفیت و نوع اعتماد بین افراد و روابط اجتماعی است که در جامعه جریان دارد. انسان‌ها سازنده نهادهای جامعه هستند و نهادها، تسهیل‌کننده روابط می‌باشند و در یک نگاه کلی، نوع و کیفیت ترکیب شدن آدم‌ها باهم شکل دهنده جامعه است.

عضو کابینه تدبیر و امید بابیان اینکه وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم متولیان اصلی تعلیم و تربیت و پرورش افراد جامعه هستند، اظهار کرد: اولین پرسشی که این دو دستگاه بزرگ مکلف به پاسخگویی آن هستند این است که آیا افراد را خوب و درست برای آینده تعلیم می‌دهند و آ‌ها را برای مواجهه منطقی با مشکلات آینده تجهیز می‌کنند و نقش آن‌ها را در جامعه و در برابر  مسئولیت اجتماعی که بر عهده آن‌ها است، به‌خوبی یادآور می‌کنند؟ آیا محصول مشترک ما محصول هماهنگ است؟

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید بررسی کنیم که محصول مشترک این دو دستگاه، یک ترکیب هوشمند از انسان‌هایی در تراز جمهوری اسلامی که توانایی برخورد مناسب و درست در مقابل مسائل اجتماعی و آنچه در مسیر زندگی ممکن است پیش رویشان قرار بگیرد را دارند یا خیر، تصریح کرد: برای تحقق این اهداف، برنامه‌های دو وزارتخانه آموزش‌وپرورش و علوم، تحقیقات و فناوری باید اجزای یک برنامه ملی باشد و لازم است دو دستگاه با برقراری جلسات مشترک، ارزیابی‌های هماهنگ از کار داشته باشند و سیاست‌های بهبود و تعالی مشترکی را انتخاب کنند و درنهایت جمع‌بندی واحدی از گذشته و ترسیم مشترکی از آینده داشته باشند و معتقدم سؤال سوم این است که آیا ما در خلق این تعامل توفیق داشته‌ایم؟

وزیر آموزش ‌و پرورش با توجه به مشکلات کنکور و ورود به دانشگاه برای دانش آموزان بیان کرد: برای حل مسئله کنکور قوانینی وضع‌شده است، بنابراین در کنار تمام تلاش‌هایی که برای کاهش استرس و ورود دانشجویان به دانشگاه داریم باید نگاهی عمیق‌تر و ریشه‌ای‌تر به این پدیده داشته باشیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به دو دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی به‌عنوان دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت آموزش‌وپرورش گفت: آموزش‌وپرورش دو دانشگاه کلیدی برای تربیت‌معلمان دارد که برخلاف دانشگاه‌های دیگر کشور، مأموریت گرا هستند، به این معنی که فارغ‌التحصیلان این دو دانشگاه‌ها مستقیماً وارد بازار کار می‌شوند و این دو دانشگاه مسئولیت تربیت دانشجویانی برای شغل معلمی را دارند. فارغ‌التحصیلان این دو دانشگاه باید بعد از پایان دوره تحصیلشان علاوه بر پیشرفت علمی، ویژگی‌های خاص یک معلم را نیز دارا باشند که به این منظور برای آن‌ها برنامه‌ریزی‌های ویژه ای در زمینه ارائه دروس انجام‌شده است.

وی معلم موردنظردر تراز سند تحول را معلمی دانست که بتواند در دانش‌آموزانش توانمندی خلق کند و گفت: در دو دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی در تلاش هستیم تا با برنامه‌ریزی دقیق بتوانیم چنین معلمی را تربیت کنیم.

به اشتراک گذاری این مطلب :
نویسنده متن: محمدمهدی اورنگی
نویسنده متن: محمدمهدی اورنگی
برای امتیاز به این پست کلیک کنید
[آرا: 0 میانگین: 0]

پیشنهاد سردبیر:
سردبیر عملکرد سایر نویسندگان را بررسی می‌نماید و مسئولیت تمامی محتوای علمی را بر عهده دارد.

واگذاری مسؤولیت تربیت از صفرسالگی به آموزش و پرورش
واگذاری مسؤولیت تربیت از صفرسالگی به آموزش و پرورش

محسن حاجی میرزایی در نشست هم اندیشی با مدیران زن آموزش و پرورش سراسر کشور که با حضور معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و جمعی از مدیران زن سراسر کشور، از طریق ویدئو کنفرانس و شبکه شاد در ساختمان شهید رجایی برگزار شد،اظهار کرد:...

حضوری یا آنلاین؟
حضوری یا آنلاین؟

خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی پیرامون برگزاری امتحانات نیم سال اول تحصیلی 1400-1399 در تمام دوره‌های تحصیلی اظهار کرد: در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش‌آموزان فراهم باشد، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان، مطابق آیین‌نامه‌های...

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *